Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie magazynier-logistyk powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji SPL. 01, obsługa magazynów czyli:
- przyjmowania, przechowywania i wydawania towarów z magazynu,
- monitorowania poziomu i stanu zapasów,
- obsługiwania programów magazynowych,
- prowadzenia dokumentacji magazynowej,
- monitorowania procesów produkcyjnych i dystrybucyjnych.
W trakcie nauki w szkole uczeń zapozna się z wiadomościami, umiejętnościami z zagadnień: Bezpieczeństwo i higiena pracy, podstawy logistyki, organizowanie pracy magazynu, przechowywanie zapasów, przyjmowanie i wydawanie zapasów, zabezpieczenie majątku, obsługiwanie klientów i kontrahentów oraz językiem obcym zawodowym.
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zakresie magazynier - logistyk po potwierdzeniu kwalifikacji SPL.01. Obsługa magazynów może uzyskać dyplom zawodowy w zawodzie technik logistyk po potwierdzeniu kwalifikacji SPL.04. Organizacja transportu oraz uzyskania wykształcenia średniego lub średniego branżowego (w szkole branżowej II stopnia)
Praca dla magazyniera-logistyka czeka dziś wszędzie w przedsiębiorstwach, instytucjach monopolowych, sektorze prywatnym.
Praktyczna nauka zawodu dla uczniów tej klasy odbywać się będzie w firmie Meble Wójcik sp. z o.o. w Elblągu. Pracodawca planuje objąć patronatem tę klasę.
- Odsłony: 2973
Programista to osoba, która za pomocą specjalistycznego języka pisze, czyli tworzy, programy użytkowe i nadzoruje proces ich wdrażania. Język, którym posługuje się programista w procesie wytwarzania oprogramowania to zbiór określonych reguł, pozwalających na stworzenie gotowego programu. Technik Programista to informatyk, którego specjalizacja jest ukierunkowana na wiodącą dziś dziedzinę informatyki – programowanie. Z uwagi na wszechstronność w zakresie znajomości języków obowiązujących w świecie komputerów, obecnie jest to zawód cieszący się największym zainteresowaniem w branży IT z uwagi na dynamikę zarówno ewolucji myśli informatycznej, ale i tempa rozwoju gospodarki, której skala komputeryzacji jest dzisiaj nieporównywalna z minioną epoką.
Dzisiejszy programista to człowiek pracujący najczęściej w zaciszu biura wyposażonego w nowinki techniczne umożliwiające realizację całego procesu wytwarzania oprogramowania, od pomysłu do testów. Jednym z etapów pracy programisty jest proces wydobywania wymagań co wiąże się z podróżami i stałym kontaktem z klientem. Niewątpliwą zaletą tego zawodu jest możliwość pracy zdalnej, która umożliwia aktywność zawodową niezależnie od miejsca pobytu.
Potencjał w zawodzie Technika Programisty dostrzegają nie tylko dzisiejsi przedsiębiorcy ale również Ministerstwo nauki, rozwoju i cyfryzacji poprzez kampanię „Tworzenie gier jest fajniejsze niż granie”. Kampania jest promowana spotem:
W zależności od specjalizacji, programistów można podzielić na:
- - programistów aplikacji, którzy zajmują się tworzeniem aplikacji komputerowych realizujących
określone zadanie, np. wspomaganie zarządzania przedsiębiorstwem, - - programistów systemowych, którzy rozwijają aplikacje oraz systemy nadzorujące pracę sprzętu
komputerowego, np. systemy operacyjne, sterowniki czy systemy zarządzania bazami danych, - - programistów specjalizujących się w tworzeniu aplikacji działających w środowisku WWW, np.
gry internetowe, - - programistów aplikacji mobilnych, którzy tworzą np. oprogramowanie używane w telefonach
komórkowych.
W czasie trwania nauki uczniowie nauczą się:
- - podstaw informatyki
- - projektowania stron internetowych (HTML wraz z CSS)
- - podstaw projektowania grafiki komputerowej
- - projektowania i administrowania bazami danych
(język SQL) - - programowania aplikacji internetowych
(język JavaScript i PHP) - - projektowania oprogramowania
- - programowania obiektowego
- - tworzenia aplikacji mobilnych i desktopowych
Podstawowym językiem obcym, którym będzie posługiwać się przyszły programista jest język angielski. Jako język dodatkowy uczniowie będą wybierać pomiędzy językiem niemieckim, a językiem rosyjskim.
W cyklu dydaktycznym uczeń zmierzy się z dwoma egzaminami zawodowymi. Pierwszy będzie dotyczył tworzenia i administrowania stronami i aplikacjami internetowymi oraz bazami danych. Drugi umożliwi uczniom sprawdzenie swoich sił w zakresie projektowania, programowania i testowania aplikacji. Uzyskanie pozytywnego wyniku w powyższych kwalifikacjach będzie równoznaczne z uzyskaniem tytułu Technika Programisty. Ponadto jeżeli uczeń zdecyduje się przystąpić do egzaminu z zakresu montażu i eksploatacji systemów komputerowych, urządzeń peryferyjnych i sieci, ma możliwość zdobycia dodatkowo tytułu Technika Informatyka.
Po ukończeniu tego kierunku absolwent może znaleźć zatrudnienie w:
- - przedsiębiorstwach zajmujących się hostingiem oraz projektowaniem, tworzeniem i administracją
witryn internetowych oraz innych technologii webowych, - - przedsiębiorstwach zajmujących się tworzeniem programów desktopowych i aplikacji
internetowych, - - przedsiębiorstwach zajmujących się tworzeniem aplikacji mobilnych,
- - przedsiębiorstwach zajmujących się projektowaniem UI,
- - przedsiębiorstwach zajmujących się modelowaniem, projektowaniem i drukiem 3D;
Dalsza ścieżka kształcenia obejmuje specjalistyczne szkolenia branżowe lub wyższe studia informatyczne.
- Odsłony: 6112
Technik telekomunikacji to osoba, która potrafi wykonywać pomiary i testy kontrolnych elementów, układów oraz urządzeń stosowanych w systemach telekomunikacyjnych. Zna budowę i obsługę przyrządów pomiarowych wykorzystywanych do powyższych badań. Montuje, uruchamia i konserwuje urządzenia radiokomunikacyjne, radiolokacyjne, telewizyjne, telekomunikacyjne i radiofoniczne w celu zapewnienia ciągłości ich pracy i zachowania parametrów transmisji sygnałów oraz zajmuje się kontrolą jakości urządzeń w placówkach badawczo-rozwojowych, w pracowniach i biurach konstrukcyjno-technologicznych, projektujących wymienione urządzenia, posługuje się narzędziami monterskimi i elektroniczną aparaturą kontrolno-pomiarową.
Podczas nauki na kierunku Technik telekomunikacji nauczysz się:
- - montażu podzespołów i urządzeń sieci telekomunikacyjnych;
- - konfiguracji i utrzymania urządzeń sieci telekomunikacyjnych;
- - uruchamiania i utrzymania linii telekomunikacyjnych;
- - uruchamiania i utrzymania urządzeń dostępowych i abonenckich;
- - montażu i uruchomiania sieci transmisyjnych;
- - wykonywać pomiary testowe w trakcie pracy sieci transmisyjnych;
- - dobierać narzędzia i oprogramowanie diagnostyczne;
- - stosować mechanizmy sieciowe zapewniające jakość usług.
Po ukończeniu tego kierunku znajdziesz pracę w:
- - firmach telekomunikacyjnych;
- - firmach informatycznych;
- - zakładach świadczących usługi telekomunikacyjne;
- - serwisach sprzętu telekomunikacyjnego.
- Odsłony: 3317
Teleinformatyk to specjalista branży IT zajmujący się technologią transmisji danych i narzędziami do sterowania przepływem informacji za pomocą różnych mediów - przewodowych i bezprzewodowych (np. sieci komputerowych, sieci komórkowych). Projektuje sieci teleinformatyczne, obsługuje urządzenia sieciowe i nadzoruje ich pracę wykorzystując umiejętności informatyka, elektronika i technika telekomunikacji. Montuje i uruchamia zestawy komputerowe oraz instaluje oprogramowanie teleinformatyczne. Diagnozuje stan techniczny komputerów oraz dokonuje konserwacji i napraw sprzętu komputerowego, teletransmisyjnego i teleinformatycznego.
Podczas nauki na kierunku Technik teleinformatyk nauczysz się:
- - uruchamiać utrzymywać terminale i przyłącza abonenckie
- - projektować i wykonywać lokalne sieci komputerowe
- - montować i eksploatować systemy transmisyjne
- - instalować i eksploatować systemy komutacyjne
- - administrować sieciami teleinformatycznymi
Po ukończeniu tego kierunku znajdziesz pracę w:
- - przedsiębiorstwach i organizacjach eksploatujących systemy teleinformatyczne (montowanie, konfigurowanie i zabezpieczanie systemów komputerowych)
- - firmach świadczących usługi teleinformatyczne (projektowanie, budowa i eksploatacja systemów i sieci teleinformatycznych w ujęciu logicznym i elektrycznym)
- - firmach świadczących usługi informatyczne (administrowanie sieciami lokalnymi, wdrażanie nowych rozwiązań i technologii)
Absolwent może być zatrudniony między innymi na stanowiskach: projektanta sieci teleinformatycznych, montera-wykonawcy urządzeń i sieci teleinformatycznych, administratora sieci teleinformatycznej, serwisanta urządzeń komputerowych i systemów teleinformatycznych, sprzedawcy sprzętu i usług komputerowych, specjalisty ds. utrzymania i zabezpieczenia systemów teleinformatycznych.
- Odsłony: 3824
- Odsłony: 5184
SPRZEDAWCA- 522301
Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie sprzedawca powinien być przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:
1) przyjmowania dostaw oraz przygotowywania towarów do sprzedaży;
2) wykonywania prac związanych z obsługą klientów oraz realizacją transakcji kupna i sprzedaży;
Do wykonywania wyżej wymienionych zadań zawodowych niezbędne jest osiągnięcie zakładanych efektów kształcenia, na które składają się:
1) efekty kształcenia wspólne dla wszystkich zawodów;
2) efekty kształcenia wspólne dla zawodów w ramach obszaru administracyjno-usługowego, stanowiące podbudowę do kształcenia w zawodzie lub grupie zawodów PKZ(A.j);
3) efekty kształcenia właściwe dla kwalifikacji wyodrębnionej w zawodzie sprzedawca
A.18. Prowadzenie sprzedaży
MOŻLIWOŚCI UZYSKIWANIA DODATKOWYCH KWALIFIKACJI W ZAWODACH
Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie sprzedawca po potwierdzeniu kwalifikacji A.18. Prowadzenie sprzedaży może uzyskać dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie technik handlowiec po potwierdzeniu dodatkowo kwalifikacji A.22. Prowadzenie działalności handlowejlub w zawodzie technik księgarstwa po potwierdzeniu dodatkowo kwalifikacji A.21. Prowadzenie działalności informacyjno-bibliograficznej oraz uzyskaniuwykształcenia średniego.
Osoby posiadające wykształcenie w zawodzie sprzedawca mogą pracować:
- w punktach handlu detalicznego
- w punktach handlu hurtowego
- sprzedaży akwizycyjnej
- sprzedaży usług
Absolwent szkoły zawodowej może także otworzyć własne przedsiębiorstwo handlowe.
- Odsłony: 5452
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- 3
- Następny artykuł
- koniec