17 listopada 2017 część uczniów realizujących „Edukację ratowniczą” rozpoczęło manewry szkoleniowe na terenie Jednostki OSP w Milejewie. Obowiązkowe zajęcia praktyczne przewidywały zastosowanie dotychczasowej wiedzy w pozorowanych sytuacjach ratowniczo – gaśniczych.
Na początku każdy uczeń odbył obowiązkowe szkolenie BHP w pracy strażaka. Następnie młodzież podzielono na zastępy ratownicze, które pod okiem doświadczonych dowódców z OSP, przygotowywały się do ćwiczeń. Jednym z elementów szkoleniowych był pozorowany pożar, który uczniowie mieli za zadanie ugasić oraz wykonać czynności dodatkowe, tj odnalezienie hydrantu, kierowanie ruchem czy zasilenie wodne. Ćwiczenie pozwoliło na zdobycie ważnych umiejętności, które do tej pory młodzi strażacy znali tylko teoretycznie.

Kolejne zadanie, które czekało na uczniów to poszukiwanie osób zaginionych w lesie. Dwugodzinne przeczesywanie terenu skończyło się pomyślnie a zmarzniętym poszukiwanym osobom szybko udzielono pierwszej pomocy. Ćwiczenie pokazało, że strażak musi być wytrzymały fizycznie i bardzo uważnie słuchać rozkazów swojego dowódcy.

Manewry w Milejewie nauczyły młodzież odpowiedzialności za drugą osobę, współpracy w rocie oraz pozwoliły na miłe spędzenie czasu.

Bardzo dziękujemy strażakom z OSP w Milejewie za duże zaangażowanie w przygotowanie ćwiczeń oraz za profesjonalny nadzór w czasie ich wykonywania przez uczniów.

Anna Nowocień
   
  • 16 Batalion dowodzenia
  • 21 WOG
  • ASW
  • CSŁiI
  • CKZIU
  • PWSZ
  • EUHE Elbląg
  • straż
  • ZOSP
  • pjatk
   
Facebook