"100 dębów pamięci bohaterów Niepodległej"

Zespół Szkół Techniczno – Informatycznych w Elblągu jest jedną ze stu szkół i placówek oświatowych z terenu województwa warmińsko-mazurskiego biorących udział w projekcie „100 dębów pamięci bohaterów Niepodległej”.

Celem przedsięwzięcia jest utrwalenie w społeczeństwie, a zwłaszcza wśród młodego pokolenia, nie tylko tej wspaniałej rocznicy, ale przede wszystkim wybitnych postaci, które wywarły istotny wpływ na odzyskanie niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

Na terenie naszej szkoły jesienią tego roku zostanie posadzony dąb poświęcony generałowi Michałowi Karaszewiczowi-Tokarzewskiemu. Michał Karaszewicz-Tokarzewski (1893-1964) to polski generał, który założył Służby Zwycięstwu Polski – tajną organizację konspiracyjną, która miała na celu podjęcie zbrojnej walki przeciw okupantowi.

Był to zalążek Polskiego Państwa Podziemnego i pierwsza tak znaczących rozmiarów organizacja niepodległościowa działająca w czasie okupacji. Był komendantem Związku Walki Zbrojnej. Używał pseudonimów „Torwid”, „Stolarski”, „Doktor”, „Stawski”.

Scroll Up