„Dla pamięci o tych co swe życie Ojczyźnie oddali„

Z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, 9 listopada 2018 r uczniowie Zespołu Szkół Techniczno – Informatycznych w Elblągu uczestniczyli w uroczystym zasadzeniu pamiątkowego dębu ku czci generała Michała Karaszewicza-Tokarzewskiego. Nasz bohater to polski generał, który założył w 1939 roku Służbę Zwycięstwu Polski – tajną organizację konspiracyjną, która miała na celu podjęcie zbrojnej walki przeciw okupantowi. Był to zalążek Polskiego Państwa Podziemnego i pierwsza tak znaczących rozmiarów organizacja niepodległościowa działająca w czasie okupacji.

Tradycja sadzenia dębów sięga lat 1918 – 1928. W tamtych czasach mieszkańcy naszej ojczyzny spontanicznie sadzili dęby, będące symbolami: siły, długowieczności, nieprzemijającej pamięci o wielkich bohaterach i wymownym świadectwem odzyskania przez Polskę niepodległości.

Mamy nadzieję, że za 100 lat nowe pokolenia uczniów, będą celebrować 200. rocznicę odzyskania Niepodległości przy tym żywym pomniku pamięci.

Scroll Up