Spotkanie elbląskiej młodzieży z „Błękitnym Generałem” Józefem Hallerem - 6.04.2018 r.

Młodzież naszej szkoły chcąc  uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, wzięła udział w warsztatach edukacyjno-patriotycznych o Błękitnym Generale. Spotkanie zorganizowane zostało w ramach projektu „Młodzież wierna tradycjom niepodległości”, który rozpoczął się 3 listopada 2017 r. uroczystą konferencją w CSE Światowid tymi słowami:

„Józef Haller był zawodowym oficerem w armii austro-węgierskiej, służbę opuścił w stopniu kapitana kilka lat przed wybuchem I wojny światowej. Zajął się harcerstwem, działalnością spółdzielczą i społeczną. Do wojska wrócił w 1914 roku, walczył w Legionach Polskich. Różnił się od Józefa Piłsudskiego w podejściu do walki. Uważał, że najpierw należy wyszkolić żołnierzy, nawet jeżeli będą się szkolić w armii zaborców. Wielką Wojnę z lat 1914-18 generał Haller kontynuował jako dowódca Armii Polskiej we Francji, którą od koloru mundurów zwano „Błękitną Armią”. 11 listopada 1918 r. nie był jednak dla Polaków końcem działań zbrojnych. Generał Józef Haller walczył w wojnie polsko-ukraińskiej, polsko-radzieckiej. Warto pamiętać, że to on dokonał symbolicznego aktu zaślubin Polski z Bałtykiem 10 lutego 1920 r. w Pucku.” – referowała dr Barbara Męczykowska z Instytutu Pamięci Narodowej O/ Gdańsk.

W Ratuszu Staromiejskim uczniowie  obejrzeli wystawę o „Ojcach Niepodległości”, prezentującą sylwetki najważniejszych polskich działaczy politycznych z przełomu XIX i XX wieku. W drugiej części spotkania uczniowie 9 elbląskich szkół (27 uczniów) rywalizowali w konkursie na najpiękniejszą interpretację ,,Pamiętników” generała Józefa Hallera.

Naszą szkołę reprezentowała drużyna z klasy 2b, przygotowana przez panią Halinę Ciodyk.

Scroll Up