MATURA TO SPRAWDZIAN Z WIEDZY ZDOBYTEJ W SZKOLE ŚREDNIEJ. JEDNAK NIE NALEŻY JEJ TRAKTOWAĆ, JAK DUŻEJ KLASÓWKI, ALE JAK KLUCZ, KTÓRY MOŻE OTWORZYĆ DRZWI DO WYMARZONYCH UCZELNI, JAK ŚWIETNY POCZĄTEK ŚCIEŻKI KARIERY. TO WŁAŚNIE DLATEGO JEST NAZYWANA EGZAMINEM DOJRZAŁOŚCI I NAJWAŻNIEJSZYM SPRAWDZIANEM W ŻYCIU.

 

W takim razie jak ją zdać?… KILKA SPRAWDZONYCH TECHNIK 🙂

Z pewnością wiesz, że napięcie, które towarzyszy sytuacjom stresowym, może być dobre – w organizmie wytwarza się wówczas adrenalina pobudzająca do twórczego i sprawniejszego działania. Bywa też napięcie złe, które dezorganizuje aktywność, wywołuje poczucie strachu i bezsilności. Jeśli opanowuje cię zły stres, możesz z nim walczyć dzięki kilku technikom.

  • Oswój wroga! Jeśli przyjmiemy, że owym wrogiem jest egzamin, oswoić go można w bardzo prosty sposób. Im więcej napiszesz próbnych egzaminów maturalnych i sprawdzisz swoją wiedzę, tym lepiej będziesz przygotowany i z większym opanowaniem podejdziesz do prawdziwej matury. Przekonasz się na własnej skórze, że nie taki diabeł straszny, jak go malują!
  • Wyżyj się! Stres wywołuje nie tylko gonitwę myśli, które powracają jak bumerang. To także silne napięcie gromadzące się w mięśniach. Jeśli czujesz, że nadchodzą sytuacje wzbudzające w Tobie uczucie lęku, postaw na sport. Wysiłek fizyczny to dobry sposób na rozpoczęcie dnia. Wówczas mózg jest lepiej dotleniony, sprawniej działa i nie masz już siły, aby się denerwować.
  • Wyśpij się! Czy wiesz, że nieprzespane noce powodują rozdrażnienie i problemy z koncentracją? To może stać się przyczyną potęgowania uczucia stresu. Kładź się wcześniej i dostarczaj organizmowi niezbędnego relaksu. Jeśli będziesz wypoczęty, szybciej przyswoisz wiadomości zdobywane następnego dnia!
  • Myśl pozytywnie! Optymizm to świetny sposób na zdenerwowanie. Nie zakładaj, że się nie uda. Zacznij wybierać kierunki studiów i uwierz, że wszystko jest możliwe, bo zależy tylko od Ciebie.
  • Koncentruj się! Czasem, zwłaszcza podczas tak ważnego egzaminu jakim jest matura, trudno nad sobą zapanować. Jeśli czujesz, że ręce Ci drżą i nie możesz zebrać myśli – daj sobie chwilę. Myśl zadaniowo. Im mniej zastanawiasz się nad własnym zdenerwowaniem w danej chwili, tym szybciej o nim zapomnisz. Postaraj się skupić całą swoją uwagę na wykonywaniu zadań, wówczas stres zniknie sam.

Matura to ważny egzamin. Wiele od niego zależy, jednak wbrew temu, co się powszechnie mówi – wcale nie jest najtrudniejszy. To prawda, że musisz poświęcić mu dużo uwagi
i koncentracji. Z pewnością nie każdą noc prześpisz tak spokojnie, jak powinieneś, ale pamiętaj, że to normalne. Wszystkich przed egzaminem ogarnia stres. Najważniejsze, abyś się z nim zaprzyjaźnił, wówczas zadziała jak dobra rozgrzewka przed ważnym biegiem.

 

 

RADY DLA CIEBIE NA DZIEŃ PRZED MATURĄ  🙂

  • Na dzień przed maturą nie siedź do późna w nocy przed telewizorem lub komputerem.
  • Nie sięgaj po środki uspokajające  — nie jest dobry pomysł
  • Zatruwanie organizmu dużą ilością kawy i herbaty , nie pomoże. Lepiej pójść na maturę niedouczonym, ale jednak w dobrej formie fizycznej.
  • Podczas egzaminu nie ściągaj — lepiej nie igrać z ogniem.

I NA KONIEC….

  • Odłóż podręczniki, bo wszystko już umiesz, nawet jeśli wydaje Ci się, że jest inaczej 🙂

ŹRÓDŁO: https://zdasz.to/poradnik-maturzysty/jak-radzic-sobie-ze-stresem-przed-matura#

Opracował: Zofia Imiołczyk – pedagog ZSTI

Scroll Up